• 2. Yüksek Etkileşim Almaya Odaklanmak

Instagram’da popüler olanlar, içeriklerine her zaman yüksek etkileşim alırlar. Beğeniler ve yorumlar oldukça fazladır. Bu da diğer insanların dikkatini çeken durumlardan birisidir. Popüler olma yolunda ilk adımları atmaya başladınız diyelim. Yavaş yavaş takipçileriniz gelmeye başlıyor ve daha fazlasını yapmak istiyorsunuz. Bu durumda takipçilerinizi sürekli etkileşim yapmaya zorlamalısınız. Soru ve cevap etkinliği, çekilişler, yayınlar vb. eğlenceli aktiviteler ile onların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Böylelikle etkileşim oranlarınız tavan yapar.


  • 3. Hikâye ve Canlı Yayını Aktif Bir Şekilde Kullanın

Hikâye ve canlı yayını aktif bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Takipçileriniz ile yayınlar açabilir ve sürekli onlara kaliteli içerikleri hikayeler ile sunabilirsiniz. Hikâye kısımları post paylaşımları kadar aktif kullanılmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda daha fazla görüntülenme ve etkileşim almaktadırlar.

Mesela haftanın her günü takipçilerinizin dikkatini çekecek güzel hikayeler paylaşmak oldukça faydalı olacaktır. Postlar ve normal paylaşımların sıklığını azaltabilirsiniz. Sadece haftada 1 post geri kalan enerjinizi ve içeriklerinizi hikayeler kısmına saklayabilirsiniz.

Hikayelerde ve canlı yayında aktif olmak, takipçilerinizin sizi daha aktif görmesi, unutmaması, etkileşim yapması ve diğer kişilerle daha fazla paylaşması anlamına gelmektedir.


  • 4. Fenomenler veya Markalar ile İş birliği Yapmak

Bir nevi reklam almak gibi bir şeydir. İş birliği yapmak ve fenomenler ile ortak bir paylaşım içerisinde yer almak sizin kısa zamanda tanınmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle eğer imkânınız varsa bu tarz yöntemleri de deneyebilirsiniz. Fenomenlere ve hangi marka ile iş birliği yaptığınıza bağlı olarak farklı fiyatlandırmalar ortaya çıkar.

Bu şekilde iş birlikleri için direkt olarak fenomenler ile iletişime geçebilirsiniz. Bu, daha geniş bir kitleye erişmenizi sağlayarak ve popülerlik kazanmanıza yardımcı olacaktır.


  • 5. Düzenli ve Planlı içerik Paylaşımı

İçeriklerinizi belirli bir düzende tutmayı ve bu düzene göre devam etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle tam yükselme ve takipçi kazanmaya başladığınız dönemlerde bu durum oldukça etkilidir. İnsanlar paylaştığınız içerikleri, sevdikleriyle paylaşmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle onların çok dikkatini çekecek ve birçok insana gönderebilecekleri tarzlarda içerikler üretmelisiniz. Bu durum sizin çok fazla etkileşim almanızı sağlar.

Bu durumu bir düzen içerisine oturtmak için bir yol haritası hazırlayın kendinize. Bu haritada içeriklerinizi paylaşım gün ve saatlerinizi belirleyin, 1 ay boyunca bu plana uyun. Her ay başında da içinde bulunduğunuz ayın planlamasını tekrardan yapın. Böylelikle muhteşem bir düzen oluşturmuş olursunuz.

  • 6. Instagram Reklamlarını Kullanın

Instagram’da çok hızlı bir şekilde popüler olmak ve ciddi etkileşim takipçi kazanmak istiyorsanız, yatırım yaparak da bunu başarabilirsiniz. Instagram reklam verme özelliğini kullanarak, içeriklerinizi ilgili hedef kitleye gösterebilirsiniz. Böylelikle, sizin içerikleriniz ile ilgilenebilecek kişilere rahatlıkla ulaşabilir ve popüler olma yolunda güzel adımlar atabilirsiniz.

Reklam vermeden önce iyi bir içerik hazırladığınızdan ve reklam ayarlarınızı iyi yaptığınızdan emin olun. Instagram reklamlarında birçok ayar ve hedef kitle seçimi var. Bu hedef kitleyi iyi seçmeli ve onlara kaliteli içeriklerinizi göstermelisiniz. Böylelikle reklamlarınızdan çok daha iyi dönüşler alırsınız. Burada hedef daha fazla takipçi ve içeriklerinize ilgi duyan kişilere ulaşmaktır.


  • 7. Instagram Gerçek Takipçi Satın Alarak Popüler Olmak

En uygun maliyetli ve hızlı yöntemlerden birisidir. Ancak bütün takipçilerinizi bu şekilde alarak popüler olamazsınız. Öncelikle çok az takipçiniz varsa ve popüler olma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız, hesabınız ile etkileşime girme ihtimali olan kişilere iyi bir izlenim vermelisiniz. Bunu da hızlı bir şekilde yapabileceğiniz tek yöntem var, takipçi satın almak.

Takipçi satın alarak, hesabınızın otoritesini arttırabilir ve insanların gözünde oldukça güvenilir bir klasmanda olursunuz. Böylelikle, sizi ve içeriklerinizi gören çok daha fazla kişi takip etmek ister. Daha fazla etkileşim ve dönüşüm alırsınız.


  • 8. Videoların Gücünü Kullanın

Sadece Instagram değil bütün sosyal medya platformlarında videolar çok aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Aslında pazarlama içinde artık videolar tercih ediliyor. İnsanlar kafalarını dinlemek için uzandıklarında ve telefonlarında takıldıklarında çoğunlukla video izliyorlar. Bu nedenle içeriklere ek olarak video üretmeye ve Reels paylaşmaya çok özen göstermelisiniz.

Reelsler, organik yoldan hedef kitleye ulaşmanın en hızlı ve güzel yollarından birisidir. Sadece tek bir video ile bir gecede dahi popüler olabilirsiniz. Bunun oldukça fazla örneği var. Videolarınızın kaliteli olmasına özen gösterin ve her gün düzenli olarak Reels videoları üretin. Böylelikle çok fazla kişiye ulaşırsınız. Hedef kitleniz sizi fark ettiğinde ciddi ve güzel etkileşimler alırsınız.

Instagram’da Popüler Olmanın Önemi

Instagram’da popüler olduktan sonra oldukça iyi düzeylerde gelir elde edebilir veya markanızı pazarlayabilirsiniz. Binlerce insanlara erişebilme gücünüz olduğunda, bu insanlara ilgi duyacakları ürünleri pazarlayabilirsiniz. Böylelikle güzel bir iş döngüsü oluşturursunuz. Ayrıca şahsi hesabınız popüler olma yolunda ilerlediyse, firmalardan reklamlar alarak ve tanıtımlar yaparak da güzel gelirler elde edersiniz. Kısaca Instagram’da popüler olduktan sonra ekonomik olarak iyi şartlara sahip olursunuz.

Bahsettiğimiz bütün adımları uygulayabilir ve kendinize güzel bir yol haritası çıkartabilirsiniz. Ancak hepsinde düzen çok önemli. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, eğer ki bir düzeniniz yoksa, muhtemelen kısa süre sonra hesabınız hiç etkileşim dahi almayacaktır. Ne kadar düzenli olursanız, etkileşimleriniz o derecede düzenli bir şekilde artış gösterir. Haftada 1 post paylaşımı ve her gün düzenli içerik + Reels paylaşımı yeterli olacaktır.