Instagram Bağlantı Nasıl Eklenir?

Instagram Bağlantı Nasıl Eklenir?

Bağlantı Nasıl Eklenir?

Fenomenler, markalar ve websitesine ziyaretçi çekmek isteyen kullanıcılar tarafından kullanılan bağlantı özelliği, Instagram tarafından oldukça kolay bir hale getirildi. Sadece storylere eklenebilen bağlantılar sayesinde sizler de Trendyol, Hepsiburada gibi firmalarla iş ortaklığı yapabilir, firma adresinize müşterilerinizi çekebilir ya da kendi websitesine ziyaretçi alabilirsiniz.


Instagram Bağlantı Ekleme Özelliği Nedir?

Story özelliğinin gelmesinden kısa bir süre sonra eklenen ve herkes tarafından kullanılan bağlantı özelliği, Instagram’daki takipçilerinizi bir site ya da adrese yönlendirmenin en kolay yoludur. İlk zamanlar sadece 10 bin takipçi ve üstü işletme hesaplarına gelen bu özellik, daha sonra 2021 yılında yapılan güncellemeyle birlikte işletme hesabı olan herkese açık hale getirildi. Bu sayede artık takipçiniz ne kadar olursa olsun eğer şahsi hesap değil de işletme hesabı kullanıyorsanız storylerinize link verebilirsiniz.Instagram’da Hikayeye Bağlantı Nasıl Eklenir?

Instagram hesabınızdaki storylerinize link eklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. Eğer verdiğiniz adres Instagram politikalarına aykırı değil ya da herhangi bir engeli yoksa otomatik olarak hikayenize eklenecektir. Herhangi bir onay ya da bekleme süreci olmamaktadır. Hikayeye link ekleme adımları ise şu şekildedir;


 • İlk olarak Instagram mobil uygulamasını açın ve sol üstte yer alan hikaye oluşturma butonuna basın. Eğer hali hazırda bir hikayeniz varsa basılı tutarak ekle butonunu çıkartabilirsiniz. Ayrıca ansayfada iken ekranı sağa kaydırarak da hikaye paylaşma kısmına geçebilirsiniz.
 • Instagram story kısmında paylaşacağınız resim ve videoyu seçtikten sonra ekranı yukarı kaldırın. Burada çeşitli filtre ve özellikler çıkacaktır.
 • Çıkan ekranda yer alan “Bağlantı” ya da “LINK” butonuna basın daha sonra karşınıza girişleri yapacağınız ekran çıkacaktır.
 • Hikayenize eklemek istediğiniz bağlantıyı “Bağlantı Ekle” kısmında yapabilirsiniz. Bağlantı eklerken dikkat etmeniz gereken mutlaka doğru yazılması ve başında http ya da https kodunun bulunmasıdır.
 • İsterseniz “İsim” kısmından bağlantınıza bir ad verebilir ya da direkt linkin görünmesini sağlayabilirsiniz. “Bitti” butonuna bastıktan sonra sticker hikayenize yerleşecektir.
 • Bu alanda stickerın üzerine basılı tutarak hikayenizde istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Eskiden bu özellik yukarı kaydır olarak tanımlanırken artık isteğinize bağlı sticker olarak yerleşimi yapılmaktadır. Ayrıca stickerın üstüne bir kez basmanız halinde görünümü de değişecektir.
 • Tüm işlemleri yaptıktan sonra artık story paylaşımına hazırsınız. Gönder diyerek ister tüm arkadaşlarınıza, ister sadece yakın arkadaşlarınıza ya da özel mesaj olarak birisine gönderebilirsiniz.
Instagram Hikaye Bağlantısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 • 1 hikayeye sadece 1 adet link ekleyebilirsiniz. Eğer farklı linkler paylaşmak istiyorsanız birkaç hikaye paylaşmanız gerekir.
 • Bağlantı içeren hikaye paylaşma konusunda bir sınır yok. Günlük hikaye paylaşma sınırı kadar, bağlantı da ekleyebilirsiniz.
 • Stickerda yer alan bağlantıya tıklayanlar Instagram tarayıcı arayüzünde sitenizi görecektir.
 • Bağlantının Instagram politikalarına ve topluluk kurallarına uygun olmasına dikkat edin.
 • Hikayelerinize kullanılmayan linkleri eklemeniz önerilmez. Mutlaka geçerli bir sayfa linki yazmalısınız.