Google DNS Mi Yoksa CloudFlare DNS Mi Daha Hızlı?

Google DNS Mi Yoksa CloudFlare DNS Mi Daha Hızlı?

İnternet kullanıcılarının web sitelerine daha hızlı erişmesi için Google ve Cloudflare gibi Domain Name System (DNS) hizmetleri tercih edilir. Bu sistemler her sunucu sahibi tarafından kullanılmasa da, birçok kişi DNS sistemlerini tercih etmektedir.

Bu DNS sistemleri için birçok seçenek vardır. Ancak en yaygın kullanım Google ve Cloudflare DNS sistemleridir. BU iki sistem arasındaki hız farkı ise oldukça merak edilmekte. Bu yazıda iki farklı sağlayıcıyı da inceleyerek detayları ekledik.


Google DNS Nedir?

Google DNS, 2009 yılında Google tarafından başlatıldı. Amacı, internet kullanıcılarına daha hızlı ve güvenilir bir DNS hizmeti sunmaktı. Google DNS, özellikle hız ve güvenlik üzerine odaklanır. 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adresleri ile tanınır ve dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilir. Google DNS, kullanıcıların DNS sorgularını hızla çözerek web sitelerine erişim sürelerini kısaltmayı hedefler. Ayrıca, güvenlik özellikleri ile zararlı sitelere erişimi engelleyerek kullanıcıları korumaya çalışır.


CloudFlare DNS Nedir?

Cloudflare DNS, 2018'de Cloudflare tarafından piyasaya sürüldü. 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 IP adresleri ile bilinir ve hızlı, özel ve güvenli bir internet deneyimi sunmayı amaçlar. Cloudflare, gizliliğe büyük önem verir ve kullanıcıların DNS sorgu verilerini korumak için çeşitli adımlar atar. Ayrıca, düşük sorgu çözümleme süreleri ile internet erişim hızını artırmayı hedefler. Cloudflare DNS, ayrıca kullanıcıların çevrimiçi gizliliğini korumak için DNS-over-HTTPS (DoH) ve DNS-over-TLS (DoT) gibi modern teknolojileri destekler.

Cloud DNS ücretsiz olarak da sınırlı bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak ücretsiz versiyonunda Proxy yani birden fazla kişiye tanımlanan IP adresleri sağlanmaktadır. İyi optimizasyon ile oldukça iyi hızlara ücretsiz kullanımda da ulaşmak mümkündür.

Her iki DNS hizmeti de kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek için tasarlanmıştır, ancak her birinin kendine has özellikleri ve avantajları vardır. Google DNS, hız ve güvenilirlik açısından yüksek bir üne sahipken, Cloudflare DNS gizlilik ve güvenlik konularında öne çıkar. Bu iki hizmet, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı avantajlar sunar ve internetin daha hızlı ve güvenli hale gelmesine katkıda bulunur.


Google DNS ve Cloudflare DNS Arasındaki Farklar

Google DNS ve Cloudflare DNS arasında birçok farklılık bulunur. Google DNS genel olarak hız konusunda daha iyi olduğu belirtilse de gerçek kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarda farklı görüşler bulunmaktadır. DNS sistemlerine de birçok optimizasyon yapılabildiğinden, hız konusunda kullanıcılara göre farklılıklar görmek son derece normaldir.

İki DNS sağlayıcısı içinde aralarındaki farklılıklara hemen aşağıda yer verdik;

It's very difficult to make your business stand out in the modern competitive market. It doesn't matter how good your product is, ineffective marketing does not generate revenue at all.

Our SMM panel will provide you with effective marketing services to help you surpass your competitors. Services we offer are affordable and designed to suit various needs.

It's very difficult to make your business stand out in the modern competitive market. It doesn't matter how good your product is, ineffective marketing does not generate revenue at all.