Twitter Hesabınızdan Toplu Tweet Silme

Twitter Hesabınızdan Toplu Tweet Silme

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, sahip olduğu etki alanı ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Toplu tweet silme seçenekleri özellikle siyasi kaygılar yaşayanların en çok başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Geçmişte attığı bir tweet yüzünden sorun yaşamak istemeyenlerin tüm tweetlerini veya sadece ilgili tweet’ini silerek işlem kolayca işlem gerçekleştirmeleri mümkündür.

Twitter’da tüm tweetlerini silmek isteyenler için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Manuel olarak kendi profilinize girerek twwetleri silebilir veya doğrudan uygulamalar veya online platformlar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Toplu olarak tüm tweetleri silmenin yanı sıra gelişmiş arama seçenekleri doğrudan ilgili tweeti bularak da kolayca işlem gerçekleştirmenize olanak tanımaktadır. Twitter hesabından toplu tweet silme işlemlerinde basit bazı adımları takip ederek dakikalar içinde işlem gerçekleştirebilirsiniz.


Twitter’dan Toplu Tweet Silinir Mi?

Twitter kullanıcılarının birden fazla tweeti silme özelliğini kullanarak Twitter hesaplarından istedikleri tweetleri kaldırmaları mümkündür. Ancak bu yöntem doğrudan Twitter platformu tarafından sunulmamaktadır. Twitter kurullarına göre, atılan tweetlerin sadece elle ve teker teker silinmesinin mümkün olduğu ifade edilmiştir. Twitter bunun için çok daha farklı bir yöntem sunmaktadır. Tüm tweetleri silmek yerine kullanıcı adını kaybetmeden yeni hesap açmayı mümkün kılar.

Kullanıcı adını kaybetmeden Twitter’da yeni başlangıç yapmak isteyen kişiler, geçici kullanıcı adıyla yeni bir hesap oluşturduktan sonra, yeni hesabın kullanıcı adını var olan hesabın kullanıcı adıyla değiştirilmesi gerekecektir. Bu sayede Twitter’da yeniden bir başlangıç yaparak paylaşımların yapılması mümkündür. Twitter’da bütün tweetleri silme işlemleri platform tarafından desteklenen bir işlem olmadığı için üçüncü taraf uygulamalar ve farklı yöntemler kullanılabilir. Twitter sadece tek tek elle tweet silmeye olanak tanımaktadır.


Ücretli ve Ücretsiz Toplu Tweet Silme Uygulamaları Nelerdir?

Paylaştığınız tüm tweetleri toplu bir şekilde kolayca silmek için farklı uygulamalara başvurulması gerekecektir. Bu uygulamalar arasında ücretli ve ücretsiz birçok seçenek yer alıyor. Ancak kaynağı belirlenemeyen ve güvenli olmayan uygulamaları tercih ederek, kişisel veya hesap bilgilerinizi girmeniz halinde bazı riskler yaşayabilirsiniz. Verilerin çalınması riskine karşı hangi uygulamayı kullanacağınıza ve hizmet sözleşmesinde neler yazdığına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Twitter tarafından kullanıcılara tek seferde toplu tweet silme özelliği sunulmamasından kaynaklı olarak bu alanda farklı yazılımlar geliştirilmiştir. İyi niyetli olduğu kadar kötü niyetli uygulamalar da bulunmaktadır. Ücretli ya da ücretsiz olup olmamasından önce uygulama güvenilirliğini incelemeniz çok daha önemlidir. Toplu tweet silme uygulamaları sayesinde dakikalar içinde tüm tweetlerinizden kurtulmanız mümkündür. Birden fazla tweeti silmek için tek tek uğraşmadan bu uygulamalar ile hızlı sonuçların alınması mümkündür.

Toplu tweet silebileceğiniz bazı uygulamalar;


  • Tweet Deleter
  • Tweet Eraser
  • Tweet Delete

Toplu Tweet Silme Siteleri

Geçmişte attığı tweetlerden pişman olan veya çekince duyan kişilerin tek tek bu tweetleri silmek yerine toplu olarak silebilecekleri birçok platform bulunuyor. Online bazı hizmetleri kullanarak bu kişilerin tüm tweetlerini toplu olarak silmeleri mümkündür. Tek bir tıkla birden fazla tweeti silerek profilin hesaplarının tamamen temizlenmesini isteyen kişilerin farklı web sitleri üzerinden de bu işlemi kolayca gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Kullanıcıların toplu olarak tweet silme işlemlerini yapmadan önce dikkat etmeleri gereke bazı unsular vardır. Özellikle tam olarak güven duyulmayan ve şifre ve diğer kişisel verileri talep eden sitelerin güvenilirliğinden emin olanız önerilmektedir. Aksi taktirde toplu olarak tweeet silme işlemlerini yapmak isterken hesabınızı kaybetme riskiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Toplu tweet silme siteleri arasında yer alan tüm platformlar üzerindeki kalitesini ve güvenilirliğini araştırdıktan sonra işlem yapabilirsiniz. Twitter’ın doğrudan bu yönde bir hizmet sağlamaması nedeniyle farklı platformlar tarafından bu tür hizmetlerin verildiği görülmektedir.


Örnek olarak, tweetdeleter.com'da tüm tweetlerini tek seferde 1.360.240 kişiden fazla kullanıcı  1.020.265.991 tweet silmiştir.


Twitter Hesabından Toplu Tweet Silme Nasıl Yapılır?

Twitter’dan hesabından toplu tweet silme işlemine Twitter tarafından izin verilmemektedir. Twitter bunun yerine geçici bir hesap açılarak aynı kullanıcı adıyla temiz bir başlangıç yapılmasına izin vermektedir. Bunun dışında tweetlerinden kurtulmak isteyenler ise tek tek ve sadece elle bu tweetleri silebilmektedir. Bu konuda çözüm geliştiren birçok kişi ise çeşitli App’ler ve web siteleri üzerinden toplu olarak Twitter kullanıcılarının tüm tweetlerini aynı anda silmeleri sağlanmaktadır.

Twitter hesabından toplu olarak tüm tweetlerini silmek isteyenlerin basit bazı adımları izlemesi gerekecektir. Uygulamaların büyük bölümü birbiri ile benzediği için farklı platformlarda da benzer adımlar izlenebilir. Bu adımlar kısaca şunlardır:


  • Tweet silme platformunun web/mobil arayzüne erişim sağlanır.
  • İlgili panel üzerinden silinmek istenen tweetler bulunur.
  • Panel üzerinde yer alan ‘’tümünü sil’’ seçeneğini ile ‘’Sil’’ butonu ile işlme tamamlanır.

İlk attığınız tweetten son attığınıza kadar olan tüm tweetleri baştan sona kadar silmek için basitçe bu tür adımlar takip edilmektedir. Kısa süre içinde işlem gerçekleştirdikten sonra Twitter’da yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Mevcut kullanıcı adını ve takipçilerini kaybetmeden tweetlerini silmek isteyen kullanıcıların farklı platformları tercih ederek bu işlemi tamamlaması mümkündür.


Görünmeyen Tweetler Nasıl Silinir?

‘’Tweetler’’ sekmesi üzerinden en son 800 tweet görüntülenmektedir. ‘’Tweetler ve Yanıtlar’’ sekmesinde ise en son 3.200 tweet ve yanıtlar görüntülenmektedir. Toplu silme programlarını asla önermeyen Twitter, arka arkaya çok sayıda tweet silen hesaplar için kırpılmış profil zaman akışlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca bir haftadan daha eski tweetler, dizinleme kapasitesi kısıtlamaları nedeniyle zaman akışlarında ya da aramalarda görüntülenemeyebilir. Eski tweetler asla kaybolmaz. Ancak zaman zaman görüntülenememe sorunları ortaya çıkmaktadır.

Bu tür sorunlar yaşayan kullanıcıların bu görünmeyen tweetleri silmek için hangi adımları izleyecekleri ise merak edilen bir diğer konudur. Twitter’ın bu konuda da herhangi bir çözümü bulunmamaktadır. Bu nedenle güvenilir bir platform üzerinden yine farklı bir araç üzerinden işlem yapılması gerekecektir. İlgili platforma erişim sağladıktan sonra gelişmiş arama kısmında kullanıcı adı ve silmek istediğini tweetin ilk ve son tarih aralıklarını belirterek arama işlemi yapılabilir. Bu işlem sonrasında görünmeyen tweeti bulabilir ve silebilirsiniz.


Silinen Bir Tweet Ne Zaman Kaybolur?

Twitter kurallarına göre hesabını kapatan bir kişinin eski tweetleri arşivde 30 gün boyunca tutulmaktadır. Bu sürenin ardından 30 gün sonunda da tweetler silinmektedir. Söz konusu 30 gün içinde hesabını yine açarak aktif hale getirmek de mümkündür. Ayrıca hesabı silmek yerine e – posta ve şifreleri de değiştirerek yeni bir hesaba geçilmesi de mümkündür. Doğrudan sildiğiniz bir tweet ise ortadan kaybolacaktır.


Eski Tweetlere Nasıl Gidilir?

Twitter’da eski tweetleri görme ve silme işlemlerinin yapılması için farklı yazılımlara başvurmak gerekebilir. Twitter’daki tüm tweetlerinizi görmek için öncelikle Twitter’dan bir arşiv talep edebilirsiniz. ‘’Ayarlar > Hesap > Tweet Arşivini İste’’ adımlarını takip ederek ilgili mail adresine dosya halinde tüm attığınız tweetler gönderilecektir.

Öte yandan gelişmiş arama özelliği sayesinde de kelime, kişiler, yerler ve tarihler gibi unsulara göre arama yapabilirsiniz. Tweet silme programları toptan silme işlemini sağladığı için sadece tek bir tweeti bulmak için gelişmiş arama yapmak faydalı olacaktır. ‘’Kelimeler’’ kısmından ‘’Bu Hesaplardan’’ seçeneğine kendi kullanıcı adınızı yazarak arama işlemi yapılabilir.