YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?


YouTube’dan para kazanmak için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki YouTube Ortaklık Programı kapsamında yer almanız olacaktır. YouTube’da para kazanmak için ilk adım olan bu özellik için YouTube kanalınızın belirli bir sınırı geçmiş olması gerekiyor. Kanalın 1.000 abone ve 4.000 saat izlenme sayısına ulaşmış olması gibi özellikler dikkate alınmaktadır.

Kısaca YouTube’da para kazanmanızı sağlayacak başlıca yöntemler şunlardır:

 • YouTube Ortaklık Programına Katılmak,
 • Sponsorluk ve İşbirliği Anlaşmaları,
 • Kanal Üyelikleri,
 • Reklam Gelirleri,
 • YouTube Premium Gelirleri vb.

İçeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak bu tür yöntemler ile gelirlerinizi artırmanız mümkündür. Burada temel şart ise hali hazırda izlenme ve abone sayınızın yeteli düzeyde olması gerekmektedir. YouTube’da en yüksek geliri elde etmek için firmalardan alacağınız sponsorluk ve reklam işbirlikleri olacaktır.

YouTube Para Kazanma Özelliği Ne Zaman Açılır?

YouTube para kazanma aktifleştirme işlemlerinin ardından para kazanmaya başlamak için belirli bir sınırı geçmiş olmanız gerekiyor. Kanalın en az 1.000 aboneye sahip olması ve YouTube kanalınızın içindeki son 1 yıl içinde en az 4.000 saatlik izlenme süresine ulaşmış olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayanlar için YouTube para kazanma özelliği anında aktifleştirilebilmektedir. YouTube politikaları gereği bu tür temel şartlar sağlanmadığı taktirde kullanıcıların para kazanma özeliğinden yararlanmaları mümkün değildir.


Sıfırdan bir YouTube kanalı açarak içerik üretemeye başlamadan önce YouTube’un hizmet şartlarını gözden geçirmeniz ve içeriklerinizin para kazanmaya uygun olması gerekmektedir. Örneğin telif haklarını ihlal eden, clickbait ile kandırmaya yönelik içerikler paylaşan hesaplar YouTube tarafından belirli bir süre sonra engellemektedir. Bu tür sorunlar yaşamamak için mutlaka YouTube politikalarına uygun içerik üretmeye özen göstermeniz gerekiyor.

YouTube 1000 Tıklanma Ne Kadar Para Veriyor?

YouTube para kazanma politikası gereği kanal sahiplerinin belirlenen bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar arasında izlenme süresi ve abonelik gibi temel konular yer alıyor. YouTube’da tıklanma başına ödeme, Cost Per Click ya da kısaca CPC olarak tanımlanmaktadır. Ancak tıklanma başına YouTube tarafından ne kadar ödeme yapıldığı kesin bir şekilde belirtilmemiştir.


Tahmin edileceği üzere tık sayısı arttıkça kazanılacak ücrette bir o kadar artacaktır. Web sitelerinde bulunan reklamlarda olduğu gibi tık başına gelir elde etme özellikleri YouTube için de geçerlidir. İzlenme oranları ve tıklanma sayılarına göre YouTube içerik üreticilerine YouTube tarafından farklı miktarda ödemeler yapılmaktadır. YouTube’da içerik üreten kişiler en yüksek ücretleri tık başına ve YouTube reklamlarından değil, firmalar ile yaptıkları sponsorluk anlaşmaları ile elde etmektedir. YouTube para kazanmayı aktif etme işlemleri için aranan tüm şartların sağlanması halinde izlenmeye göre belirli bir miktar kazanç sağlanabiliyor.


YouTube Para Kazanmak İçin Video Süresi Nedir?

YouTube para kazanmak için video süresi önemli bir kriterdir. YouTube para kazanma programı kapsamında aranan temel şart videoların 4.000 saat izlenmesidir. Öte yandan izlenme sayısı arttıkça ek YouTube gelirlerinden de faydalanma şansı ortaya çıkmaktadır. YouTube Ortaklık Programı kapsamında belirlenen gereksinimlere göre bu sürenin en az 4.000 saat olduğu aktarılmıştır.


Sadece izleme süreleri değil, reklamlardan elde edilen tıklanma ve etkileşimlerin de bu tür işlemler için büyük rol oynadığı unutulmamalıdır. Videoların uzun süre izlenmesi, izleyicilerin videonuza etkileşimde bulunması ve reklamların tıklanması gelirinizde artış sağlayacak en temel unsurlar arasında yer almaktadır.

YouTube’da Kaç Aboneden Sonra Para Kazanılır?


YouTube para kazanma başvurusu olumlu sonuçlanan içerik üreticilerinin para kazanmaları 1.000 aboneden sonra başlamaktadır. YouTube politikaları gereği ortaklık programına katılacak içerik üreticilerinin belirli bir abone sayısına ulaşmaları istenmektedir. Bu sayı ise 1.000 abone olarak belirlenmiştir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Her ne kadar gereken abone sayısı şartını karşılasanız da 

izlenme sürelerinin de yeterli olması gerekmektedir.

YouTube’da abone sayısınız arttıkça farklı iş ortaklıkları ve sponsorlukların da geldiğini görebilirsiniz. Bu sayede gelirlerinizi ciddi oranda artırmanız mümkündür. Günümüzde birçok içerik üreticisi tarafından YouTube’da gelir elde etmek için abonelik ve beğeni, paylaşmaya yönelik teşvikler yapılmaktadır.

YouTube İş Ortağı Programı ile Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

YouTube para kazanma ayarları aktif edildikten sonra içeriklerinizi de mutlaka daha yüksek etkileşim alacak şekilde planlamanız gerekecektir. Giderek daha profesyonel bir mecra haline gelen YouTube’da kaliteli içerik üretilmesi en önemli unsur olacaktır. Günümüzde birçok kullanıcı bu detayı atladığı için YouTube üzerinden hedeflediği miktara ulaşamamaktadır.

YouTube’da İş Ortağı Programı kapsamında para kazanmak için şu tür detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir:


 • Kaliteli ve özgün içerikler oluşturulmalıdır.
 • Hedef kitleye yönelik ilgi çekici videolar hazırlanmalıdır.
 • Diğer sosyal medya hesaplarından etkileşim çekilmelidir.
 • YouTube SEO çalışmaları yapılmalıdır.
 • YouTube ve Google reklam araçları kullanılmalıdır.

İçerik üreterek YouTube’da para kazanmak isteyenlerin mutlaka kendi hedef kitlesine uygun ilgi çekici ve mümkünse YouTube formatına uygun kaliteli ekipmanlarla çekilen içeriklere ihtiyaçları olacaktır. Bu sayede daha kısa sürede bir büyüme sağlanabilir.

YouTube’da Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube para kazanma koşulları doğrudan YouTube politikalarına göre belirlenmiştir. Bu kapsamda ortaklık programına katılarak YouTube’dan gelir elde etmek isteyen kullanıcıların belirli şartları taşıması gerekir.

YouTube’da para kazanmayı aktif etmek için şu tür şartlar tüm içerik üreticilerinden istenmektedir:


 • 1.000 abone ve 4.000 saat izlenme sürelerinin sağlanması.
 • YouTube kurallarına uygunluk.
 • Google AdSense hesabının aktif olması.
 • Kısıtlamaların bulunmaması.
 • 18 yaşından büyük olmak vb.

YouTube’da içerik üreterek para kazanmak isteyen kullanıcıların YouTube ortaklık programı kapsamında belirlenen tüm şartları karşılamaları gerekmektedir. Bu sayede hem izlenmeye hem de tık başına elde edilecek gelirlere ek olarak sponsorluk gelirleri de elde edilebilir.

YouTube’da Ne Kadar Para Kazanılır?

YouTube’da kanal açma para kazanma süreci her içerik üreticisi için farklılık göstermektedir. YouTube’da sadece YouTube’un kendi reklamlarının gösteriminden elde edilen gelirler yer almaz. Buna ek olarak sponsorluk anlaşmaları, alışverişler, reklamcılık ve kanal üyelikleri gelirleri bulunur.

YouTube içerik üreticilerinin gelirleri birbirinden tamamen farklıdır. YouTube para kazanmayı aktif etme işlemlerinin ardından izleme süresi ve abone sayısı gibi değişkenler bu kazançların birbirinden farklılık göstermesine neden olmaktadır.