Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya üzerinden para kazanmak, günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle milyonlarca insanın kullandığı Twitter, Facebook, Instagram gibi platformlarda işlem hacmi ve satış potansiyelleri çok yüksektir. Sayfanızı yükseltmeniz, yüksek takipçi oranına ulaşmanız halinde sizler de Instagram’dan para kazanabilirsiniz.


Instagram Para Kazanma Yöntemleri

Sosyal medya üzerinden para kazanmak ve daha çok insana ulaşarak ürünlerini satmak isteyen insanlar çeşitli araçları kullanmaktadır. Piyasaya sürüldüğü günden itibaren Instagram da nası para kazanılır sorusunun cevabı için birkaç yöntem şunlardır;


  • Sayfanıza reklam almak.
  • Ürün satmak.
  • Satış ortaklığı yapmak.
  • Influancer olmak.
  • Bağış toplamak.


Reklam Almak


Instagram’da özellikle firmalar ya da sayfasını yükseltmek isteyen kullanıcılar diğer yüksek takipçili hesaplara reklamlar vermektedir. Eğer sizlerin de yüksek takipçili, etkileşimli ve story izlenmeleri olan bir sayfanız varsa diğer sayfalardan reklamlar alarak gelir elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; bayanların yoğunluk olduğu bir sayfaya bayan ürünleri satan firmalar reklam verebilmektedir. Sayfanız ne kadar büyük olursa alacağınız reklam sayısı ve tutarı da o kadar yüksek olacaktır.


Ürün Satmak


Instagram üzerinde birçok sayfa ve marka bulunmaktadır. Bunlardan bazıları içerik üreticisi (komedi, söz sayfası vs.) olarak işlem sağlarken diğerleri de markasını tanıtmak ya da ürünlerini satmak için kullanabilir. Eğer bir ürününüz varsa ve bunu online olarak internetten satmak istiyorsanız Instagram’ı mutlaka etkili kullanmalısınız. Instagram üzerinde kuracağınız butik ile birlikte işletme hesabına geçebilir ve reklamlar vererek ürünlerinize ilgi duyacak kullanıcılara ulaşabilirsiniz.


Ürün satarken dikkat etmeniz gereken konular ise şu şekildedir;


  • Ürünlerinizin uzaktan gönderim satışa uygun olması gerekir.
  • Şirket olmalı ve online ödeme yöntemlerine başvurmalısınız.
  • Kargo anlaşması yapmalısınız.
  • Direkt ilgi alanınıza yönelik kişilere reklam vermelisiniz.

Satış ortaklığı yaparak da ürün satabilirsiniz. Satış ortaklığı sisteminde herhangi bir stok ya da depoya ihtiyaç duymaz, başka firmalar tarafından üretilen ürünleri komisyon karşılığında başka kişilere satabilirsiniz.


Influencer Olmak


Son dönemin popüler sosyal medya meslekleri arasında yer alan influencerlık, takipçilerinize kullandığınız ve tercih ettiğiniz ürünler hakkında fikir sunmanız ile günlük hayattaki detayları paylaşmanız üzerinedir. Eğer bir influencer olmak istiyorsanız, sizlerin yaşantısına ilgi duyan kişilere reklam vermeli ve çekilişlerle vs. hesabınızı yükseltmelisiniz.

Daha sonra Trendyol, Hepsiburada gibi firmalara başvuru yaparak iş birliği sağlayabilir, ürünlerine link verebilirsiniz. Sizin linkiniz ile gelen kullanıcıların satın alma yapması durumunda ise firmadan ödemeler alırsınız. Instagram’da link verebilmek ve firmanızın ürünlerini paylaşmak için 10 bin üstü takipçiye sahip olmanız gerektiğini unutmayın.


Bağış Toplamak


Instagram’a gelen son güncelleme ile birlikte canlı yayınlarda bağış özelliği eklendi. Eğer sizler de hesabınızda yayın yapıyorsanız ve izleyicileriniz var ise çeşitli hediyeler, bağışlar alabilirsiniz. Token ya da altın olarak gönderilen bu hediyeleri daha sonra para birimine çevirerek banka hesabınıza ödeme alabilirsiniz.